Kancelaria Prawna Wieluń

Rozwód i separacja

Sprawy o rozwód i separacje należą do właściwości Sądu Okręgowego. Pozew składa się w sądzie, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. To znaczy, że osoby mieszkające w Wieluniu i jego okolicach będą kierować sprawę do Sądu Okręgowego w Sieradzu, a mieszkający w Praszce i okolicach do Sądu Okręgowego w Opolu.


Przed założeniem sprawy należy zgromadzić niezbędne dokumenty, w tym koniecznie zupełny odpis aktu małżeństwa, który należy wysłać do sądu w oryginale. Powinieneś także rozważyć czy rozwiązanie małżeństwa/orzeczenie separacji ma nastąpić z orzekaniem czy bez orzekania o winie – podjęcie takiej decyzji będzie łatwiejsze po skonsultowaniu sprawy z adwokatem/radcą prawnym.


Sprawy o rozwód i separację mają kompleksowo rozstrzygnąć sytuację prawną małżonków i ich małoletnich dzieci – sąd będzie się zatem w trakcie postępowania zajmował także sposobem korzystania ze wspólnego mieszkania, wysokością alimentów, ustaleniem miejsca zamieszkania dzieci, kontaktów z dziećmi, władzy rodzicielskiej. Pozew kierowany do sądu winien zatem zawierać argumentację związaną z każdym powyżej wskazanym zagadnieniem, dlatego jego sporządzenie nie jest łatwe i wymaga czasu.


Zwykle sprawa podziału majątku może być rozstrzygana dopiero po wydaniu rozstrzygnięcia przez Sąd rozwodowy. Byli małżonkowie nie muszą koniecznie dzielić swojego majątku przed sądem (tym razem sądem rejonowym), ale mogą tę sprawę zakończyć w drodze ugody. Nasza Kancelaria doradzi Ci we wszystkich tych kwestiach i przygotuje niezbędne dokumenty.

Nasza Kancelaria doradzi Ci we wszystkich tych kwestiach i przygotuje niezbędne dokumenty.

Skontaktuj się z naszą kancelariąCharakter pracy kancelarii nieodzownie wiąże się z koniecznością świadczenia usług poza jej siedzibą dlatego też uprzejmie prosimy o wcześniejsze telefoniczne umawianie na spotakanie.

Kancelaria Prawna r.pr. Patrycja Fiertek-Gonera

ul. Kilińskiego 9

98-300 Wieluń

Godziny pracy: od poniedziałku do piątku 8:00 - 16.00 (w wyjątkowych sytuacjach istnieje także możliwość spotkania poza godzinami pracy kancelarii)


Sekretariat Maria Sierszeń

574 724 200

sekretariat@kancelariawielun.pl


Radca prawny Patrycja Fiertek-Gonera

503 061 290

patrycja.fiertekgonera@kancelariawielun.pl